
Прилагане на FSC в България
Съществуват както общи и задължителни за всички гори изисквания на FSC, така и специфични изсквания, тъй като горите и държавите по света са много различни.
Ето някои от изискванията на FSC за България:
1. Опазват се вододайните зони и речните течения:
- Не се допускат интензивни сечи във вододайни зони, тъй като това може да доведе до намаляване водния дебит;
- Забранява се сечта в 15 метровата ивица по дължината на речните корита, от двете страни на коритото, за да не се увреди специфичната речна екосистема с богато разнообразие от организми, както и естествените укрития на горските животни, които ползват реката за водопой; забранява се изхвърлянето на отпадъци от сечта в речни корита и дерета;
- Забранява се влаченето на дървесина по речните корита, защото това разрушава местообитанията (укритията и хранителната база на речните организми) и разрушава речните брегове, като създава опасност от свлачища;
- Забранява се замътняването на водата на реките и горските извори, защото това влошава качеството на питейните води в каптажите за ползване от местните хора. Ако се налага пресичането на речно корито или извор, за да се извози дървесината, се изграждат специални съоръжения, които да ограничат замътняването на водата – мостове, тръби, налагане на временна каменна настилка по коритото на мястото, през което се пресича и др.).
2. Опазват се уязвимите и застрашените от изчезване видове и екосистеми:
- Определят се и се запазват най-малко 5% гори във фаза на старост. Това означава, че се запазват старите гори със 100-, 200-, 300-годишни и по-стари дървета, установени в района, а ако няма такива се определят млади гори, които да бъдат оставени да остареят. Изискването е тези гори никога да не се предвиждат за сеч в устройствените проекти на стопанството. Тези гори осигуряват малки територии, в които екосистемите са оставени да следват естествения ход на своята еволюция. Важно е да съществуват такива „острови на старостта”, за да се проследи и осигури възможността за естествена поява на еволюционно нови видове, както и да се осигури съществуването на достатъчно територии, в които изключително редки и уязвими видове да могат да продължат естественото си съществуване и да се поддържа естественото генетично разнообразие на планетата. (Жизнеността и здравето на глобалната екосистема зависи от генетичното разнообразие в нея. Старите гори са естествени научни лаборатории и складове на генетична информация, която е изключително важна както за науката, така и за жизнеността и цялостта на глобалната екосистема. В тази система всички видове са взаимосвързани и взаимозависими. Те функционират заедно като органите на човешкото тяло. Тези силни връзки са се оформили в течение на милиарди години еволюция на живота на планетата. Колкото и динамична и променлива да е природната среда, ако се наруши естествения баланс на еволюционния процес (напр. баланса на скоростта, с която едновременно се появяват и изчезват видове), може да се стигне до глобална криза на цялостната екосистема. Ето защо биологичното разнообразие е най-важният ресурс и богатство на тази планета – то представлява органите, клетките на биосферата на Земята, т.е. то гарантира живота на Земята.);
- Оставят се най-малко 10 % от естествените количества мъртва дървесина в гората без да се изнася (естественият запас мъртва дървесина в една гора е почти същият като количество запас от жива дървесина). Така се осигурява дом и хранителна база за над 50% от видовете горските обитатели, тъй като най-малко 50 % от горските видове животни, гъби и микроорганизми са зависими именно от наличието на гниеща дървесина. Много от видовете растения, а и жизнеността на цялата горска екосистема зависят и от наличието на гниеща дървесина, тъй като тя е най-добрият естествен тор и обогатител на горските почви;
- Не се секат дървета, в които има хралупи на птици, прилепи и други бозайници, както и дървета, под които има редки и застрашени растения.
3. Опазва се културата и поминъка на местното население (хората, които живеят в близост до горите и техният живот са директно зависими от горите, такива каквито са).
4. Гарантират се правата на горските работници (да имат подходящо защитно облекло, да имат договори и да са осигурени, да са добре обучени и квалифицирани, да не се експлоатира детски труд при добива и обработката на дървесина).
5. Не се допуска използването на опасни пестициди.
6. Не се допуска отглеждането на ГМО организми в горите.
7. Не се допуска превръщането на естествени гори в горски култури.
8. Не се допуска намаляване на горската площ (напр. изсичане на гора на голо, за да бъде застроено мястото или да бъде направена ски писта).